Чи становить загрозу для людей вибух на РівнеАзот?

20 липня відбувся потужний вибух на Рівненському хімічному заводі, що спричинило немалий галас в суспільстві України. І не дарма, адже в повітря піднялася величезна помаранчева хмара окису азоту, що посилило і без того тяжку екологічну ситуацію в країні.

МГО «Всенародний контроль та захист» провела власне дослідження, в межах якого ми довідались, чи справді масштаби аварії не критичні для життя людини та що робити, коли є загроза диханню хімічними речовинами.

Перша достовірна інформація про подію пролунала з соцмереж мера Рівного – Олександра Третяка. Він повідомив, що аварія сталась в результаті розгерметизації труби з азотною кислотою, проте постраждалих не було та і поломку швидко усунули. Але які ж наслідки? На питання охоче відповіли науковці.

Нітроген чотири оксид – дуже токсичний і пряме попадання в таку хмару може спричинити набрякання легень, а далі і смерть. Причому, навіть невелика кількість речовини, а в той день – викид був і справді потужний. Відрізнити газ можна по їдкому запаху хлору.

Перші дії при хімічному ураженні:

  • – Максимально швидко покинути локалізовану територію;
  • – Прямувати перпендикулярно вітру, що забезпечить диханню потоки кисню;
  • – В домашніх умовах – зачинити вікна та скористатись кондиціонером.

(Дані запобіжні заходи будуть ефективними і при виникненні пожежі.)

Газ є небезпечним, оскільки важчий за кисень та швидко стелиться по землі, проте, розсіюється завдяки воді.

Якщо ми згадаємо погодні умови 20 липня – на переважній більшості територій України йшов дощ, що мінімізувало наслідки аварії. Але, науковці радять, найближчим часом не відвідувати територію Рівненської області, та не наражати себе на небезпеку.

На перший погляд, Україні вдалося оминути тяжких наслідків, винних на «РівнеАзот» звільнили, але насправді, це зовсім не новина – недбале ставлення до процесів на хімічних заводах, згадати хоча б техногенну катастрофу 1986 року на Чорнобильській АЕС. Насправді, все залежить від кожного з нас, принаймні – бути свідомим громадянином так точно.