Сортування сміття в Україні: Як це працює і чи працює взагалі?

Турбота про довкілля стає дедалі популярнішою. Безліч країн світу вже активно сортують сміття, працюють над розробкою нових заходів та вдосконалень в даному питанні. Що ж стосується України – ситуація залишається не просто не вирішеною, а навіть катастрофічною.

З 1 січня 2018 року, в дію вступив Закон «Про відходи», згідно якого, українці зобов’язані сортувати сміття та викидати його у відповідні баки. З держбюджету була виділена достатня кількість коштів на закупку пластикових контейнерів для сортування з відповідними помітками (їжа, скло, пластик, папір). Такий – повинен бути в кожному дворі, але, що говорити про маленькі селища та міста, якщо навіть в столиці – це рідкість. Незважаючи на те, що Закон вступив в силу майже 4 роки тому!

Проблема №1 – Недостатня кількість сортувальних баків

Закони та новенькі баки повинні допомогти за 14 років зменшити обсяги щорічно викинутого сміття з 95% (2016 рік) до 30% (2030 рік). До 2018 року вдалося зменшити обсяги тільки на 1.2%.

За даними Міністерства екології та природних ресурсів, в Україні щорічно утворюється 17 мільйонів тонн побутового та промислового сміття. З них тільки 5% сортується і ще 1% — спалюється на заводі Енергія в Києві. Весь інший обсяг сміття потрапляє на легальні і нелегальні звалища ТПВ, яких в нашій країні десятки тисяч.

А якщо розглянути питання з іншого боку: чи будуть українці так совісно сортувати сміття навіть при наявності баків? Однозначно ні, населення умовно можна розділити на два типи: ті, хто старанно сортує, і ті, хто викидає відходи до будь-якого баку.

Проблема №2 – Низька соціальна культура та рівень знань по темі сортування

Більшість людей, навіть не задумується про те, що в Києві є окремі центри прийому сміття, спеціальні скриньки для використаних батарейок та акумуляторів. Українцям це просто не цікаво, в той час як в Канаді – сортування сміття – це просто як випити води.

Що робити? Відповідь неоднозначна, поширювати інформацію та потайки надіятись, що свідомість оселиться в голові кожного українця, адже сміття – це вже світова проблема №1.

Наступного разу, ВКЗ познайомить вас зі станцією сортування сміття в Києві та статистикою, наскільки це ефективна інвестиція свого часу в майбутнє.